Замовити книгу "Що це взагалі таке? 150 років сучасного мистецтва в одній пілюлі". Вілл Гомперц

Парадний портрет в еру минаючого постмодерну у пост-тоталітарному суспільстві

chernozem.info 19.09.2018

Днями у ЦСМ «Білий Світ» завершився проект-дослідження «Парадний портрет».

Днями у ЦСМ «Білий Світ» завершився проект-дослідження «Парадний портрет».

В експозиції було представлено парадні портрети різноманітних видатних діячів незалежної України. Вісімнадцять сучасних українських митців різних генерацій зобразили обраних персонажів на полотнах однакового розміру, та кожен автор трактував урочистий образ по-своєму. Більшість робіт  за стилем та манерою виконання суттєво відрізняються від традиційних канонів парадного портрету, що цілком відповідає слогану проекту: «ПП-контемпорарі».

Метою виставки було дослідити побутування такого класичного жанру, як парадний портрет, в умовах сучасного культурного процесу, прослідкувати його трансформації у нових соціальних умовах. У даному проекті куратори не лише звернулися до переосмислення академічних шаблонів і усталених класичних канонів у портретному жанрі, а також зробили своєрідний суспільний зріз. Адже парадний портрет – це квінтесенція портретного жанру, що, крім індивідуальних рис зображеного героя, відбиває специфіку своєї епохи.

Днями у ЦСМ «Білий Світ» завершився проект-дослідження «Парадний портрет».

Українська історія повна протиріч, і роки Незалежності — не виключення. Діапазон і розмаїття героїв сучасності у найрізноманітніші способи автори зобразили у своїх роботах. Одіозні політики, літератори, музиканти, меценат, режисерка, лікар, космонавт (і навіть не один) стали об’єктами зображення в даній виставці. Чи пояснюється саме такий вибір персонажів лише особливостями бачення конкретних художників, а чи все ж свідчить про культурну й суспільну специфіку сучасної України та зміни, що відбулися в її інформаційних акцентах порівняно з радянськими часами? Як виглядає парадний портрет в еру минаючого постмодерну у пост-тоталітарному суспільстві?

lonya-kosmos-e-valyuk

Аналізуючи роль героя у сучасному соціумі і сучасному мистецтві, частина учасників проекту вдалися до підходу, за який свого часу легко було опинитися в конфлікті із замовником — це критичне бачення та іронія. Свобода, доступна лише в ситуації, коли замовник і зображений герой — не одна і та ж особа. Незважаючи на доволі жорсткі кураторські вимоги до формату, у проекті присутня навіть одна інсталяція.

Днями у ЦСМ «Білий Світ» завершився проект-дослідження «Парадний портрет».

Представлені роботи супроводжуються відео-коментарями від авторів, котрі пояснюють, чому обрали того чи іншого героя та чому саме так вирішили свою роботу візуально. Таке доповнення демонструє цікавий момент: наскільки по-різному художники бачать суть парадного портрета, розуміють сам принцип і його задачі попри канонічність жанру.

Наприкінці виставки, 30 вересня, в стінах ЦСМ відбулася публічна дискусія на тему «Чим є парадний портрет для сучасного художника?» та презентація каталогу проекту. Під час обговорення підбивалися підсумки здійсненого дослідження і піднімалися наступні питання: чи все ж існує таке явище, як сучасний парадний портрет? Які ключові ознаки і завдання ПП-контемпорарі та як він трансформувався в порівнянні з класичним парадним портретом? Як змінилося бачення і позиціонування художника, котрий працює з даним жанром в сучасних умовах? У дискусії взяли участь художники, куратори, мистецтвознавці та ширше коло глядачів. Обговорення виявилося інтенсивним і продуктивним, виявивши найрізноманітніші позиції і ракурси бачення проблеми.

Днями у ЦСМ «Білий Світ» завершився проект-дослідження «Парадний портрет».

Протягом року виставка «Парадний портрет» мандруватиме іншими містами України, тож проект матиме подальше життя і створюватиме нові майданчики для плідних дискусій.

Партнер проекту по арт-матеріалам – ROSA, провідний український виробник матеріалів для живопису.

_________________________________________________________

Більше про сучасне українське та світове образотворче мистецтво — в книгах:

Матеріали на схожі теми

Коментарі