Культура стріт-арту продовжує підкорювати серця по всьому світу не лише своєю красою, а й ідеями, які порушують гострі соціальні теми. В українських містах теж щороку з’являються нові вражаючі мурали, і 2018 не став винятком. Тому пропонуємо топ-5 муралів, які створили цього року в різних куточках України.
Одеса
В Одесі на стіні будівлі санаторію імені Чкалова намальований мурал із зображенням коня, який у січні 2018 року потрапив у рейтинг кращих графіті світу за версією онлайн-видання StreetArt360. Автор цього зображення — американський художник іспанського походження Ернесто Мараньє. За його словами, мурал символізує баланс двох стихій: води і землі. Тому голова коня «розділена» на дві половини, одна з яких прикрашена яскравими квітами і рослинами, а інша — підводними жителями.
Чернівці
До Дня вишиванки, 17 травня, художники Юрій та Марта Пітчук створили 20-метровий мурал на вулиці Університетській, 24. На ньому зображена дівчина у народному вбранні, яке носили буковинці. За словами авторів, сорочка дівчини з Заставнівського району, на шиї у неї — салби, а на голові — намітка, яку роблять лише на Буковині.
«Я її називаю Софія. Фарби — фасадні, дощ їх не змиє, мороз не знищить, тому малюнок буде довго милувати око чернівчан і гостей міста», — розказав Юрій Пітчук про роботу над муралом.
Київ
На столичній Оболоні під мостом на вулиці Богатирська з’явився мурал, автор якого — український художник Саша Корбан. Цей символічний малюнок називається «When the rich wage war, it’s the poor who die» («Коли багаті воюють, бідні помирають»). Його ідею автор виношував тривалий час. А на створення цього муралу Корбана надихнули роздуми та переживання про численні трагедії, що відбуваються кожного дня по всьому світу. Саму тому зміст муралу стає зрозумілим для кожного — досить помирати безневинним людям за чужі бажання.
Запоріжжя
У серпні на будинку по вулиці Глісерній з’явився фантастичний мурал «Замріяний слон». Для створення цього яскравого малюнку художнику Володимиру Пастушаку знадобилось 14 днів. Щоб контури виходили чіткішими, він використав фарбопульт «Bosch», який легко вимальовує дрібні деталі й плавні переходи, та економить значну кількість фарби. За словами художника, цим малюнком він хотів передати легкість у важкому.
«Замріяний слон уявив себе метеликом і мандрує серед хмаринок та кульбабок. Слон символізує силу, багатство, надійність. Недарма три слони тримають Землю. А метелик — це легкість, краса й антигравітація», — розказує Пастушак про ідею муралу.
Кропивницький
Незвичний мурал тепер красується і в Кропивницькому на вулиці Дворцовій. А все тому, що його намалювали люмінесцентною фарбою. «Королева ночі», так називається робота, прокидається лише в темряві. Авторка проекту Карині Хван каже, що таким чином хотіла зробити місто яскравішим, особливо вночі.
«Це така чарівна дівчина, яка спить вдень і її не обходять всі турботи та переживання, але вночі, коли заходить сонце вона розплющує свої очі та зачаровує всіх перехожих своєю красою та спонукає задуматись та насолодитись чарівністю ночі», — розповідає Карина.
Сама дівчина не малює, тому реалізувати задум їй допомогла художниця Анет Войтович та ще близько 30 волонтерів.
_________________________________________________________
Більше про сучасне українське та світове образотворче мистецтво — в книгах:
- Сара Торнтон 33 митці у трьох актах (Ай Вейвей, Джефф Кунс, Марина Абрамович, Демієн Гьорст та ін.),
- Вілл Гомперц Що це взагалі таке? (150 років сучасного мистецтва в одній пігулці),
- Вілл Гомперц Думай як митець (правила креативного мислення, що працюють за будь-яких обставин)
- Грейсон Перрі Не бійтесь галерей (як сприймати та оцінювати мистецтво),
- Галина Скляренко Сучасне мистецтво України (нариси мистецтвознавчині),
- арт-видання 25 років присутності. Сучасні українські художники (80 портретів сучасних українських художників),
- Александр Брей Нескучное собирательство (про найкращу приватну колекцію XIX-XX ст.),
- Бріджит Квінн Неймовірні: 15 жінок, які творили мистецтво й історію (15 геніальних жінок-художників)
- Григорі Козлов Замах на мистецтво: арт-детектив (розкриття таємниць мистецтва)
- Марина Абрамович Пройти крізь стіни (автобіографія зірки сучасного перформансу)
- Дон Томпсон Помаранчевий надувний пес (буми, потрясіння та жадоба на сучасному арт-ринку)
- Галина Скляренко Українські художники: з відлиги до незалежності. Книга перша (есе про художників)
Коментарі