Церемонія передачі в дарунок Національному художньому музею України графіки Олександра Архипенка

chernozem.info 19.12.2019

Церемонія передачі в дарунок Національному художньому музею України графіки Олександра Архипенка

20 грудня 0 17-00 пройде церемонія передачі в дарунок Національному художньому музею України меценатом Ігорем Кривецьким лімітованого видання графіки Олександра Архипенка 1921 року

Олександр Архипенко —  один із найвидатніших майстрів скульптури 20 століття. У своїх новаторських пошуках мистець дав ідеям кубізму, футуризму, абстракціонізму тривимірне втілення. Його за правом називають першим кубістом у скульптурі, утім, творчі здобутки Архипенка сягають значно ширших мистецьких обріїв.

Окрім скульптури, розмаїтої за прийомами і техніками, Архипенко був автором численних рисунків. Графічні образи, в яких майстер працює лінією, плямою, тональними переходами, близькі до скульптури за характером пластики, але мають власну своєрідність у ритміці та композиційній будові, порівнювану самим Архипенком із музикою.

Талант і світове визнання скульптора забезпечили інтерес до графіки Архипенка з боку видавців. Упродовж 1920-х -1960-х рр. мистець співпрацював з відомими європейськими друкарськими майстернями, що видавали невеликими накладами серії його літографій —  рисунків на спеціальному камені, друкованих фарбою на папері. До короткого, але плідного «берлінського» періоду творчості належить портфоліо «Олександр Архипенко. Тринадцять  літографій», віддрукованих та виданих Ернстом Васмутом у Берліні у 1921 році.

Церемонія передачі в дарунок Національному художньому музею України графіки Олександра Архипенка

Наклад цього альбому становив лише  60 примірників.  Кожен примірник складався з 13-ти аркушів, зібраних у чорну,  вбрану в полотно, теку з тисненою золотом сигнатурою: «Archipenko». Примірники цього альбому є у поважних мистецьких зібраннях світу, зокрема у MOMA (Нью-Йорк, США), а окремі аркуші  —  в українських музеях (Національний музей у Львові ім. А. Шептицького).

Меценат  Ігор Кривецький подарував Національному художному музею України майже повний 23-й примірник із того накладу – теку з одинадцятьма літографіями Архипенка  і титульним аркушем, на звороті якого мистець поставив свій оригінальний підпис графітовим олівцем. Цей альбом гідно доповнить музейну збірку скульптури та графіки Олександра Архипенка — поки невелику, але яскраву і по-своєму унікальну, до якої входять такі твори:

  • «Диригент Менгельберг» (1926),  передано  з Київського музею російського мистецтва, 1946
  • «Тарас Шевченко» (1935).  Подарунок музикознавця Аристида Вирсти  (Франція), 1990.
  • «Жіноча постать» (1914). Подарунок Петра Багрія, 2005.
  • «Жіночий образ. (Діана)» (середина 1920-х) та дві літографії —  «Маненкени» і «Величні форми» (1963) (із сюїти «Живі форми»). Подарунок дружини скульптора Лео Мола Маргарет Мол (Канада), 2009 .

Адреса: Національний художній музей України, м. Київ, вул. М. Грушевського, 6

Сторінка події: https://www.facebook.com/events/585480038933687/

 

________________________________________________________

Більше про сучасне українське та світове образотворче мистецтво — в книгах:

Матеріали на схожі теми

Коментарі