Видавництво ArtHuss готує до друку мемуари Ай Вейвея, важливого митця сучасності та активіста, що викривав комуністичну партію Китаю. Наприкінці 2021 року ця автобіографія побачила світ, тож переклад «1000 років радості й смутку» українською буде одним із перших.
Ай Вейвей говорить про протистояння з державою, що в поєднанні з його протестним мистецтвом, із одного боку, перетворили його на ікону для міжнародної творчої спільноти — а з іншого боку змусили працювати в політичному вигнанні. У цій біографії описані Культурна революція Китаю, заслання, каторжні роботи, втеча в Америку, щоб вивчати мистецтво, дружба з Аленом Гінзбергом, натхнення роботами Воргола… Відверто та гостро Ай Вейвей описує повернення назад на батьківщину і шлях від невідомого митця до суперзірки арт-світу та міжнародного правозахисника.
Ця книга також є діалогом трьох поколінь, заглиблює у взаємини батьків і синів. Адже ідея написати мемуари прийшла до Ай Вейвея, коли він 81 день провів під вартою у Китаї у 2011 році за сфабрикованою справою, спричиненою його політичною діяльністю, він переживав, що син, якому на той час виповнилося два роки, може ніколи не дізнатися історію про батька, не спотворену чужими розповідями і домислами. «Перебуваючи в ув’язненні, Ай вирішив, що таки хоче залишити слід; жаль через нездоланність прірви між ним і його вже покійним батьком, а також страх, що його маленький син може ніколи не дізнатися, хто такий насправді його батько, спонукали Ая Вейвея написати цю книгу», ― розповідає Джіянґ Фан для The New Yorker.
Цю мотивацію підтверджує і сам митець: «У період вимушеної ізоляції я відчув потребу осмислити свої стосунки з батьком, Ай Ціном. Ми з ним не були емоційно близькі, проте наш зв’язок, безсумнівно, вплинув на те, який шлях у житті я обрав і в якому становищі опинився». Коли Ай Вейвея звільнили, він розпочав писати свою історію, щоб зафіксувати розповідь про події. Він вважає, що найкращу оцінку Ай Вейвея як художника зробив не арт-критик, а слідчий, який працював у державній службі безпеки Китаю. Агент «розумів, що я не зла людина», ― розповідає Ай у своїй автобіографії, «просто порушник спокою». «Усе, що я робив, було формою дадаїзму», — сказав йому агент. «Культурна підривна діяльність була моєю спеціальністю».
Митець досліджує витоки своєї творчості і рефлексує про батька, чия творчість була подавлена державною машиною: «Деякі особисті проблеми й політичні труднощі, які я пережив, були ті самі, з якими зіткнувся мій батько. Мене, як і його, таврували ворогом держави». Та й сама назва книги «1000 років радощів і смутку» — це фраза з вірша його батька, тож це своєрідні подвійні мемуари. Не лише розповідь про себе, але й спроба розповісти історію родини. Ай Вейвей розуміє обмеження мистецтва перед лицем тоталітаризму, відкидає віру свого батька в те, що поезія «невіддільна від майбутнього демократичної політики», проте мистецтво все одно залишається для нього символом соціального здоров’я. «Цензура, ―пише Ай, ― є найжорстокішою формою насильства».
Враховуючи жахливий досвід, який художник і активіст Ай Вейвей пережив за свої шістдесят чотири роки, дивовижно бачити гумор, яким пронизана «1000 років радощів і смутку». Навіть у важких обставинах він, здається, здатний насолоджуватися тим чи іншим абсурдом або ж приймати його з сумирним стоїцизмом.
Мемуари буде цікаво прочитати кожному, хто цікавиться сучасним мистецтвом і хоче усвідомити, як воно працює і чому інколи настільки шокує (згадаймо перформанс самого Ай Вейвея, коли він розбив древню вазу династії Хань чи намалював на ній логотип Coca-Cola). Це актуальна і відверта книга, у якій переплетені особисті історії та власне сама історія. Тож дискусія щодо ролі митця за умов складних суспільних явищ буде актуальною та суголосною українській аудиторії.
«1000 років радощів і смутку» вже можна придбати за попереднім замовленням на сайті видавництва ArtHuss: https://www.arthuss.com.ua/shop/veyvey-ay-1000-rokiv-radosti-y-smutku
________________________________________________________
Більше про мистецтво, дизайн та стиль життя — у книжках:
- «Що це взагалі таке? 150 років сучасного мистецтва в одній пілюлі». Історія сучасного мистецтва в одній книзі.
- «100 ідей, що змінили мистецтво». Майже 300 кольорових ілюстрацій створюють потужний візуальний супровід, перетворюючи книжку на мандрівку крізь епохи, стилі та ідеї.
- «Сторітелінг у фотографії: П’ять кроків до створення незабутніх світлин» У цьому воркшопі «від початківця до професіонала» Фінн Білз навчає аматорів і початківців створювати незабутні фотографії та розповіді.
- «Наука дизайну та форми: Вступний курс, який я викладав у Баугаузі та інших школах» Класичний підручник Йоганнеса Іттена.
- Ґрейс Бонні “Жіноча компанія”. Поради й натхнення від 100 мисткинь і підприємниць.
- Скотт Белскі “Плутанина посередині. Від стартапу – до успіху, як не схибити посеред шляху”. Книжка засновника Behance про те, що переважно залишається за лаштунками навіть найяскравіших бізнес-історій.
Коментарі