1400x90-arthuss-2

Модернізм в Україні

chernozem.info 04.12.2019

Модернізм в Україні

Після закінчення чергового етапу ремонтно-реставраційних робіт у Національному художньому музеї відкрилась перша частина постійної експозиції 2-го поверху «Модернізм в Україні». Це спроба переглянути усталений погляд на мистецтво першої третини ХХ століття, щоб вписати його в тогочасний світовий контекст і водночас виявити специфіку української ситуації. В цей час у мистецтві з’являються численні новаторські рухи й тенденції, які існували паралельно, доповнюючи одне одного, починає формуватися масова культура. Постійне оновлення пластичної мови, активна інтерпретація художніх форм, звернення до підсвідомості стають визначальними рисами культурно-мистецької епохи кінця ХІХ – першої половини ХХ століття, яку сьогодні ми називаємо модернізмом.

Тематично експозиція поділена на 4 зали: І – Пробудження, ІІ – Пошуки нових форм, ІІІ – Національна версія, ІV – У компромісі з ідеологією. NAMU показує повноцінну версію модернізму впродовж всього періоду його розвитку від межі ХІХ–ХХ століття і до середини 1930-х років. Науковці двох відділів – ХІХ і ХХ століття – об’єднали зусилля і побудували експозицію не за принципом монографічних репрезентацій, не за хронологією, а за логікою розвитку стилів і напрямів загального європейського модерністського руху першої половини ХХ століття.

Модернізм в Україні

Вперше в експозиції представлено сюжетні перетини творів образотворчого мистецтва і кінематографічних стрічок 1920-х років. Таким чином, куратори експозиції хотіли сформувати в глядача “сферичне” бачення модерністських тенденцій в українському мистецтві. За допомогою архівних відеоматеріалів показано соціокультурний контекст кінця 1920 – початку 1930-х років.

Чимало творів вперше за роки незалежності представлені в постійній експозиції музею: фрески бойчукістів Оксани Павленко, Миколи Рокицького і Лева Крамаренка з колекції музею, підготовча прорисовка по левкасу Михайла Бойчука «Яблуня» (1913), твори Олександра Петренка, Івана Хворостецького, Сергія Колоса, ранні роботи Анатоля Петрицького, «Хвиля» Олександра Богомазова і його ж нещодавно відреставровані «Пилярі», «Збирання помідорів» Івана Падалки, твори французького періоду Олекси Грищенка. Вперше експонуватиметься  скульптура Олександра Архипенка «Жіночий образ» (1925), подарована музею 5 років тому.

Другу частину експозиції 2-го поверху музею планується відкрити навесні 2021 року.

Співорганізатор експозиції: Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г. С. Пшеничного

Партнери: компанія Ergo, Photinus studio

Авторка концепції: Олена Кашуба-Вольвач

Робоча група: Тетяна Жмурко, Дарина Якимова, Лідія Аполлонова, Юлія Захарчук, Людмила Ковальська, Данило Нікітін, Ольга Жбанкова, Марія Кабак, Дарина Венглінська, Леся Толстова, Оксана Маричевська, Оксана Баршинова, Людмила Назарко, Сергій Селезньов, Катерина Цигикало, Олександр Кармазін, Ганна Вівчар, Оксана Кравчук, Наталя Чамлай, Ірина Демчук-Демидчук.

Дизайн експозиції: Олександр Бурлака

Графічний дизайн: Павло Величко

________________________________________________________

Більше про сучасне українське та світове образотворче мистецтво — в книгах:

Матеріали на схожі теми

Коментарі