Замовити книгу "Що це взагалі таке? 150 років сучасного мистецтва в одній пілюлі". Вілл Гомперц

Повітряна абстракція Петра Бевзи

chernozem.info 22.03.2018

З 15 березня по 3 квітня в просторі Karas Gallery проходить персональна виставка українського митця Петра Бевзи «Проникнення», що є продовженням теми живописного проекту «Інний». Про взаємодію кольору та світла, потенціал простору та неоднозначну абстракцію далі у CHERNOZEM.

Темою циклу, що складається з 10 великих полотен, художник обирає продовження дослідження потенціалу простору, що визначається кордонами нашого сприйняття. Із появою віртуальної реальності, інтерес до філософського осмислення загальнолюдських цінностей через призму універсальної категорії простору тільки міцнішає. «Наше сприйняття світла і простору кардинально відрізняється від того, яке у свій час мали Рембрандт чи Караваджо. Новий високотехнологічний світ кидає виклики, і я намагаюся бути до них готовим. Іноді мені здається, що я відтворюю те, чого ще не існує в природі, проте прагну зробити це максимально точно», — коментує Бевза.

bevza_karas_2018_20180314_155924_mail

bevza_karas_2018_20180314_160120_1_mail

Художник намагається віднайти нові можливості простору на полотні, чергуючи глибинну перспективу і площинність, і беручи за основу поетику неоднозначного абстракціонізму. Під даним видом нефігуративного живопису слід розуміти своєрідну спробу дослідити його сутність, вивільняючи провокаційні значення та асоціації. Всупереч «чистій абстракції», в якій предмет має свою форму, вибраний митцем вид нефігуративу спирається на особистий, політичний, філософський змісти, охоплюючи широкий спектр тем, серед яких: колективна пам’ять, присутність, матеріальність, трансцендентність, пошук балансу та шляху взаємодії між «високим» і «низьким».

bevza_karas_2018_dsc06942_1_mail

На запитання, чи можуть символічні візуальні мізансцени викликати досить конкретні асоціації із соціально-політичним становищем України, Бевза відповідає ствердно. «Після розвалу СРСР був період невизначеності, проте тепер абсолютно точно зрозуміло, що Україна – велика й велична держава. Я бачу в ній великих людей, що здатні на великі вчинки. Цю ідею я і намагаюся транслювати, маскуючи її у своїх алегоріях, а вдаюся до цього виду абстракції невипадково. Всі хочуть бачити вербальну складову. Наприклад, картина «Танець», де хтось помічає єднання континентів, інші – танцюючих людей чи навіть галактики. Слідкуючи за політичною обстановкою, хочеться дати глядачам можливість вийти за межі нав’язаного інформаційного простору і почати розмову із Всесвітом. Усвідомити себе його частиною».

0_b_bevza-tanets_2018_225x300_-mail

Для кращого розуміння творів серії «Інний» потрібно акцентувати увагу саме на світло. За допомогою світлотіні Бевза не тільки розставляє акценти на полотні, а й визначає послідовність його сприйняття. Залита світлом частина картини завжди виходить на перший план, немов засліплюючи, в той час як із напівтіней поступово проступають інші, не менш важливі, деталі. Тіні в композиції цього циклу переважають легкі, що надають зображенню особливу м’якість, викликаючи відчуття спокою. Специфічними особливостями неоднозначної абстракції Бевзи є поєднання декількох типів роботи з простором: кольорового, світлового та емоційно-інтуїтивного. Перші два допомагають відділити об’єкти завдяки насиченості фарб. Другий тип частково тяжіє до натуралістичної ідеї, зображаючи фрагменти природи, але являючись репрезентацією соціально-політичних чи філософських явищ.

bevza_5__ya_znayu_vse_2018_160x120

Автор конструює середовище, яке, завдячуючи майстерній роботі зі світлом, здається живим і нескінченним, сповненим свіжого повітря. В ньому глядач здатен відчути «світ як ціле», навіть на дотик, повернутися до свого первинного стану свідомості. Звідси прагнення Бевзи до виявлення невидимих зв’язків та прихованої сутності явищ, що не підлягає логічному осмисленню. Щодо колориту,  автор одночасно намагається уникати кольорових співвідношень, які виходять за межі природних сполучень, проте використовує відкриті локальні кольори, зіставлення контрастних площин, прагнучи до відтворення емоційного стану.

bevza_karas__8_mail

Мистецтво Бевзи одночасно передає духовний і матеріальний світ, прагне зобразити те, чого ще немає, при цьому не претендуючи на пророкування чи нав’язування власних очікувань. Його абстракція несе в собі дух часу великих змін, коли кожен починає усвідомлювати свою користь і відповідальність у світі та Всесвіті. Художнику недостатньо просто досягти досконалості у вибраній техніці, він фіксує оточуючу красу, наголошуючи на її життєздатності. Мовою текучих спонтанних ліній, особливої динамічної імпровазіції та яскравих фарб, він намагається наблизитись у своїй візуальній естетиці до музики.

bevza_karas_2018_dsc06972_1_mail

Інша справа, чому, незважаючи на відкритість кольору і дихаючі життям сюжети, сприйняття полотен Бевзи все ж таки потребує інтелектуальних та емоційних зусиль. Абстракція, навіть асоціативна, залишається суто елітарним мистецтвом, хоч і час її відкриття та приборкування давно завершився. Існуючи понад 100 років, вона і досі є предметом дослідження вибраних первинних форм та їх синтезу.

Автор: Роксана Рублевская

Фото: Karas Gallery

____________________________________________________________

Більше про сучасне українське та світове образотворче мистецтво — в книгах:

Матеріали на схожі теми

Коментарі