1400x90-arthuss-2

Премію ім. Юрія Шевельова за есеїстику отримала Діана Клочко

chernozem.info 18.12.2019

65 українських шедеврів

Премію ім. Юрія Шевельова — нагороду за художню та наукову українську есеїстику, опубліковану протягом останнього року — здобула Діана Клочко за книжку «65 українських шедеврів. Визнані й неявні» (Видавництво ArtHuss).

Із промови пані Діани Клочко на церемонії нагородження:

«Про твори українського мистецтва як шедеври говорять хіба у формі емоційного вигуку, аж ніяк не інтелектуального інструменту. Зокрема, і у подоланні специфічного страху «як би не перехвалити українське». Це дуже задавнена біда, у якій і я отримувала мистецтвознавчу освіту наприкінці 80-х. Курси українського мистецтва усі були так чи інакше «прикріплені» до історії мистецтва російського, навіть якщо це стосувалось княжого періоду чи епохи античності, і там тон вивчення задавали тренди московсько-ленінградського академізму. У писанні есеїв повернути поняття «український шедевр» до контексту західноєвропейського мистецтва означало щось робити із власними мисленнєвими звичками. Інтонаційними, структурними. В українській традиції мистецтвознавство ніколи не було літературою, яку читають не інформаційно, не ідеологічно, а для задоволення, як це склалось у традиції французькій. Цікавлячись не ерудицією, а емоційною думкою автора, можливістю з ним/нею полемізувати у суб`єктивному переживанні. Проживанні. Інтерпретація – це не фантазія, а фіксація думки, і страх відкрити її у всій наготі часто заважав записати її занадто простою. Судячи з того, що я сьогодні проголошую цю промову, тепер така книга є. Створюючи власний канон українських шедеврів, здається, я відростила хребці іншого «я». Але без допомоги вас, хто був поруч зі мною і цією книжкою, це навряд чи б сталось.»

79818704_2723168847770787_5812098578448908288_n
Мистецтвознавиця Діана Клочко та засновник видавництва ArtHuss Костянтин Кожемяка

Як повідомлялось, до фіналу потрапили три книжки: Клочко Діана «65 українських шедеврів. Визнані й неявні» (ArtHuss), Махно Василь «Околиці та пограниччя» (Yakaboo Publishing), Прохасько Тарас «Так, але…» (Meridian Czernowitz).

 

Нагадаємо, до довгого списку премії цього року потрапили 13 видань.

 

Як відомо. премія імені Юрія Шевельова — нагорода за художню та наукову українську есеїстику, опубліковану протягом останнього року. Нагорода названа на честь Юрія Шевельова, який започаткував модерну українську есеїстику. Премію заснували у 2013 році Український центр Міжнародного ПЕН-клубу, Києво-Могилянська Бізнес-Школа, видавництво «Дух і Літера» та Український науковий інститут Гарвардського університету.

Книга Діани Клочко «65 українських шедеврів. Визнані і неявні»
Книга Діани Клочко «65 українських шедеврів. Визнані і неявні»

 

За матеріалами chytomo.com

________________________________________________________

Більше про сучасне українське та світове образотворче мистецтво — в книгах:

Матеріали на схожі теми

Коментарі