Поєднання непоєднуванного: живопис та віртуальна реальність від Omnia Voivat

chernozem.info 20.03.2018

15 березня в галереї Bereznitsky Aesthetics відбулося відкриття персонального проекту художниці Omnia Voivat «Прокрастинація», над  яким вона працювала останніх декілька місяців. Постійній автор CHERNOZEM Роксана Рублевська розповідає, що очікувати від виставки і як сприймати побачене.

Нова серія робіт художниці Omnia Voivat присвячена темі віртуальної реальності, яку ми створюємо власноруч, не уявляючи своє життя без улюблених гаджетів. Експозиція представлена циклом полотен великого розміру, написаним у реалістичній техніці графічного живопису.

28828006_1505772732804697_4367249911899677832_o
Фото: Sasha Ptaag

Під поняттям «віртуальної реальності» розуміється створений новітніми технологічними пристроями простір, у якому відбувається заміщення фізично існуючого об’єкта симулякром. У своєму дослідження Omnia Voivat вдається до специфічної метафори, що відображає появу нової моделі відносин людини з оточуючим світом, функціонування якої  можливе без безпосередньої присутності суб’єкту. Одночасно, показавши ілюзорність видимого спокою і зручності, авторка конструює портрет суспільства майбутнього, що виглядає відштовхуючим через фактичну залежність від результату власної еволюції.

Закінчивши майстерню сакрального живопису Національної академії образотворчих мистецтв та архітектури, у своїй художній практиці Omnia Voivat продовжує традицію синтетичної есхатологічності, яку в кожному проекті розкриває по-різному. Творам авторки притаманні: мінімалістичний підхід, геометрична, майже архітектурна, чіткість і гармонійна композиція. Минулий проект «Привілей хаосу», показаний у GALLERY 83 восени, виглядає, немов декорація для теперішньої серії. Тоді художниця зображала абстрактні біоморфні постконструктивістські форми на тлі космосу, зараз  —  антропоморфні форми, занурені у постапокаліптичний морок.

28698877_1505777299470907_2125321493724328987_o
Фото: Sasha Ptaag

«Збій шкали архетипів цінностей у бік оманливих ідей, які не дають розкритися природному потенціалу,  — теми, які дуже актуальні у сьогоднішніх реаліях. Поняття «прокрастинація» розвивається у глобальному для особистості понятті відкладання життєвих дослідів на потім, адже віртуальна реальність, в якій ми живемо, саме цьому і сприяє», —  коментує ідею проекту Omnia Voivat.

dc9e629b2e572a7d7cf85b60a83f805ec6b99b12

На картинах декілька просторових планів. Цікаво, що найближчими до нас є люди, що немов зрослися із технічними пристроями. Герої навмисно не деталізовані, зображені з повною відсутністю особистісних прикмет, із світлими плямами замість облич. Таким чином, авторка демонструє фактичну втрату ідентичності і жахаючу залежність від речей. Проблема споживання і культу миттєвого задоволення займає почесне місце у даній серії. Гаджети відтворені зі всією рекламною привабливістю, в той час як люди виглядають самотніми і спустошеними. Наші погляди ковзають по цим фігурам у роздумах про власну прив’язаність до безперервного отримання інформації і її ілюзорного контролю.  Якщо ж говорити про фактуру картин, то вона нагадує рівний екран комп’ютерів, телефонів чи планшетів, не вириваючись на поверхню широкими чи щільними мазками.

У «Прокрастинації» частково ілюстровано третю фазу розвитку образу по Бодріяру (французький філософ-постмодерніст), в якій образ замасковує відсутність фундаментальної реальності, видаючи себе за достовірну копію, не маючи вихідного оригіналу. Будь-який символ прагне репрезентувати реально існуючий об’єкт, в той час як випадкові зображення передбачаються речами, до яких ніяк не відносяться.

Фото: Sasha Ptaag

Розповсюдження інформаційних технологій охопило всі сфери життєдіяльності суспільства, включаючи освіту, управління. Як наслідок, це мало б призвести до підвищення економічного зростання, проте переосмислення взаємин і усвідомлення нових можливостей організації регулювання в повній мірі не відбувається, про що говорить художниця. Процес формування паралельної реальності є результатом технічної революції, появи мережі Інтернет та розширення соціальних та психологічних потреб людини. Omnia Voivat представляє глядачу комплексне філософське візуально-семантичне дослідження, в ході якого піднімається декілька проблем для обговорення. Ознаки нового періоду розвитку цивілізації, що характеризуються змінами у продукуванні, трансляції і сприйнятті інформації. Соціальна адаптація і спроба суспільства полегшити її процес за рахунок створення соціальних мереж, залишаючи ілюзію присутності. Спроба досягти довгоочікуваної рівності між користувачами сучасних технологій будь-яких рас, меншин, політичних та релігійних поглядів, тим самим зменшивши розрив між різними верствами населення.

28698865_1505772626138041_2817748171760270411_o
Фото: Sasha Ptaag

Велику увагу художниця приділяє саме колориту, що несе емоційне та символічне навантаження. Як і у минулих проектах, серія «Прокрастинація» виконана у складній стриманій палітрі з метою дослідження живописних якостей. Мисткинею використовується ахроматична композиція, що складається з білого, чорного та проміжних сірих відтінків, які включають у себе хроматичні агресивні плями. Такий метод застосовується задля виявлення сутності обраної форми, а також у спробі акцентувати на ній увагу глядача.

Автор: Роксана Рублевская

____________________________________________________________

Больше об украинском и мировом визуальном искусстве — в книгах:

Матеріали на схожі теми

Коментарі