Арт-резиденція «СЕМАНТИЧНИЙ СЮРРЕАЛІЗМ У ПРОСТОРІ ПОСТМОДЕРНІЗМУ СЛАВУТИЧА»

chernozem.info 11.09.2019

Арт-резиденція «СЕМАНТИЧНИЙ СЮРРЕАЛІЗМ У ПРОСТОРІ ПОСТМОДЕРНІЗМУ СЛАВУТИЧА»

АРТ-РЕЗИДЕНЦІЯ «СЕМАНТИЧНИЙ СЮРРЕАЛІЗМ У ПРОСТОРІ ПОСТМОДЕРНІЗМУ СЛАВУТИЧА»

09-15 вересня 2019 р., м.Славутич, Київська область, Україна

Проект реалізується КП «Агентство регіонального розвитку» Славутицької міської ради у співпраці з відділом культури, національностей та релігії за ідеї художника Юрія Расіна в рамках програми Уряду та Міністерства культури України «Малі міста – великі враження».

Через мистецтво семантичного (знакового, змістовного, інформаційного) сюрреалізму організатори та учасники спробують привернути увагу широкої громадськості до проблеми пост-Чорнобиля у просторі постмодернізму міста-супутника ЧАЕС Славутича.

*Маніфест Семантичного сюрреалізму додається.

chavaga-lilya

У програмі арт-резиденції: виставка творів учасників, майстер-класи для місцевих мешканців, екскурсії, концерт оупен-ейр, тематичний семінар з розвитку туристичної дестинації «Славутич–Чорнобиль», конкурс дитячого малюнку, благодійний аукціон картин учасників, кіновечори, виїзний мистецький пленер в Чорнобильській Зоні відчуження.

*повна програма заходів арт-резиденції додається.

Серед узгоджених учасників арт-резиденції – відомі українські митці та молоді автори фактично трьох поколінь культури – 40-50-х, 60-70-х та 80-90 років XX ст.: КОСТУР Леонтій (скульптор з м.Суми), ЧЕПЕЛИК Оксана (мультидисциплінарна авторка з м.Київ), РАСІН Юрій (автор Маніфесту Семантичного сюреалізму зі Славутича), СКИБІН Рустем (кримсько-татарський кераміст з Сімферополя), члени арт-комуни «Сквот на Олегівській» з Києва та випускниці Школи сучасного мистецтва Вікторії Бурлаки Інституту проблем сучасного мистецтва Академії мистецтв України. А також незалежні митці з різних міст України, частина з яких бере участь дистанційно, надавши для виставки свої твори або їх автентичні принти.

*повний список учасників додається.

konovalov_igor

Результати арт-резиденції планується оформити у спільний творчий проект для експонування у столиці України наприкінці року з метою популяризації Славутича та заохочення учасників наступних арт-проектів.

Представник організаторів у Києві – Віктор Гріза, арт-куратор, заслужений працівник культури, кандидат історичних наук, тел. (050) 470 66 00 або (098) 044 15 48, g.victor65@gmail.com

Зв’язок з організаторами за телефонами (04579) 22250, 0503531135 (Арина Старовойтова, Марина Карасьова) або електронною поштою slavutich.ofis@gmail.com

Офіційний фейсбук арт-резиденції: facebook.com/SlavutychSurrealism/

Славутич – місто нових ідей!

revika-oleksiy

Повна програма заходів арт-резиденції

09 вересня

  • 17:00     Майстер-клас живопису семантичного сюрреалізму для осіб віком до 18 років (Дитяча Школа Мистецтв)
  • 18:00     Майстер-клас живопису семантичного сюрреалізму для учасників АТО (Соціально-психологічний центр)
  • 18:00     Відкриття виставки дитячого малюнку «Мій Славутич у 3000 році» (Палац дітей та молоді)

 

 10 вересня 

  • 7:40       Екскурсія та пленер у Чорнобильській Зоні Відчуження (старт із залізничного вокзалу м.Славутича)
  • 16:00     Майстер-клас живопису семантичного сюрреалізму для осіб з особливими потребами віком до 18 років (Центр комплексної реабілітації дітей з інвалідністю та осіб з інвалідністю “БлагоДар”)

 

11 вересня

  • 11:00     Екскурсія та пленер на ДСП Чорнобильська АЕС (старт із залізничного вокзалу м.Славутича)
  • 18:00     Майстер-клас живопису семантичного сюрреалізму для осіб віком старше 18 років (Дитяча Школа Мистецтв)
  • 18:00     Майстер-клас живопису семантичного сюрреалізму для осіб з особливими потребами віком старше 18 років (Дитяча Школа Мистецтв)
  • 20:00     Вечір українського анімаційного фільму (Кіноконцертний комплекс)

 

12 вересня

  • 17:00     Відкриття виставки світлин «Фантастичний Славутич» (Міська рада)
  • 18:00     Відкриття виставок «Метри українського сюрреалізму», «Митці сквоту на Олегівській» і «Скульптура. Кераміка. Графіка. Колаж»   (Дитяча школа мистецтв)
  • 18:30     Відкриття виставок «Українська мальовнича реальність в снах і наяву» і «Школа сучасного мистецтва Інституту проблем сучасного мистецтва Академії мистецтв України» (Кіноконцертний комплекс)
  • 20:00     Кінопоказ художнього фільму «Брама» (2017, Україна-США, реж. Володимир Тихий) (Кіноконцертний комплекс)

 

13 вересня

  • 11:00     Семінар «Туристична дестинація «Славутич – Чорнобиль»  (Міська рада)
  • 19:00     Фудзона Enlight (Котлован «Сухе озеро»)
  • 19:15     Флешмоб #СлавутичСюр19 (Котлован «Сухе озеро»)
  • 19:00     Урочиста презентація арт-резиденції (Котлован «Сухе озеро»)
  • 19:30     Шоу «Звуки алюзії» за участі вокального гурту «Вітамін», оркестру військової частини 3041 тощо та хедлайнеру концерту – українського інді-рок-гурту «Vivienne Mort» (Котлован «Сухе озеро»)

 

14 вересня

  • 19:00     Урочисте закриття арт-резиденції, нагородження дипломами та сертифікатами (Міська рада, Зала урочистих подій)
  • 19:30     Благодійна акція (аукціон) та концерт класичної музики (Міська рада, Зала урочистих подій)

 

15 вересня

  • 11:00     Підведення підсумків арт-резиденції та обговорення результатів конкурсу ескізів муралів (Офіс підтримки громадських ініціатив)

savenko-anna

Повний список учасників

Вільні художники: КОСТУР Леонтій (Шаргород-Луганськ-Одеса-Красноярськ-Ленінград-Великий Новгород-Суми), РАСІН Юрій (Харків-Донецьк-Ялта-Славутич), МІКУШЕВ Олександр (Кизил-Київ), ЧЕПЕЛИК Оксана  (Київ)СКИБІН Рустем (Самарканд-Сімферополь-Київ), БЄЛОКОНЬ Володимир (Київ), ШКАРУПА Марина (Астрахань-Київ).

Живописці творчого угрупування «Сквот на Олегівській» (1965-1971 р.н.): КОНОВАЛОВ Ігор (Новий Буг-Дніпропетровськ-Київ), ПОТАПЕНКОВ Едуард (Дніпропетровськ), РОЗДОБУДЬКО – ПАДУН Людмила (Євпаторія-Київ), ПАДУН Володимир (Дніпропетровськ-Київ), КОРНІЄВСЬКИЙ Сергій (Дніпропетровськ-Київ), ВАРВАРОВ Анатолій (Кременчук-Дніпропетровськ-Київ).

Випускниці Школи сучасного мистецтва Вікторії Бурлаки Інституту проблем сучасного мистецтва Академії мистецтв України (1982-1996 р.н.): ОКСІНЬ Ксенія (Київ), САВЕНКО Юлія (Фастів), ЛУГОВСЬКА Анна (Київ), РЕЗНИК Марго (Боярка), ЛЕБЕДЬ Юлія (Київ), ДРОЗД Ольга (Кривий Ріг), КИСІЛЬ Юлія (Запоріжжя).

Дистанційні учасникиРЕВІКА Олексій (Мелітополь-Київ), СКОПЦОВ Костянтин (Одеса), ТОЛСТИХ Михайло (Херсон), ЧАВАГА Ліля (Донецьк-Київ), ЕМЧЕНКО Олена (Донецьк-Баден-Вюртемберг), BONDERO Vadim (Баку-Одеса).

mikushev-oleksandr

Маніфест семантичного сюрреалізму

 «Світ видимий і світ невидимий стикаються,

проте, їх відмінність велика»

П.А. Флоренський

Навколишній світ ілюзорний і мінливий.

Ми приречені топтатися на межі незвіданого і намагатися зрозуміти те, що недоступно розумінню. Саме це робить нас людьми! Можливості мозку людини безмежні, ми не мислимо закінченими категоріями, значить – не маємо кінця.

Ідеологи сюрреалізму на чолі з Андре Бретоном помилялися, вважаючи, що сюрреальність – це лише поєднання сну і реальності. Сюрреалізм – це не чистий психічний автоматизм, за допомогою якого виражається справжнє функціонування думки. Творчість не може бути вільною, бо потреба творити вже є не свобода, а необхідність. Думка не може бути повністю вільна від будь-якого контролю з боку розуму, вона залежить від естетичних або моральних установок, інтелекту особистості.

Сюрреалізм вищих асоціативних форм не може базуватися тільки на вірі у всемогутність сну, в нічим не стиснутий рух думки. Він лише прагне остаточно зруйнувати всі інші психічні механізми і підмінити їх собою у вирішенні кардинальних питань буття.

Сюрреалізм історично склався під великим впливом теорії психоаналізу Фрейда. Але не всі сюрреалісти захоплювалися психоаналізом. Рене Магрітт першим з художників-сюрреалістів змінив хаотичність фрейдистських образів на глибоку продуманість образотворчої мови своїх картин, і сюрреальність у нього стала не самоціллю, але обдуманим методом висловлювання ідей. Його метою було змусити глядача замислитися. Магрітт весь час наголошував оманливість видимого, його приховану таємничість. У своїх картинах він нагадував глядачеві, що образ предмета – це не сам предмет. Майстер прагнув вирішити в своїй творчості проблему відповідності сприйняття реального світу, осмислити різницю або тотожність між зображенням і дійсністю.

Магічне здивування – ось в чому Магрітт бачив призначення мистецтва.

Тому ми обґрунтовано вважаємо Рене Магрітта предтечею Семантичного Сюрреалізму в живописі!

Сучасні продовжувачі сюрреалізму в образотворчому мистецтві запозичили тільки зовнішню фантасмагоричность сюжетів, проігнорувавши внутрішній семантичний аспект – психологічну сторону сюрреалізму: необхідність поділитися своїми фантазіями, страхами і комплексами, своїми дитячими враженнями і колізіями особистого життя.

Живопис еволюціонує разом з людством і продовжує блукати між реалістичністю і знаковістю (від ікони до абстракції).

Сюрреалізм теж еволюціонував! Прийшов час оголосити про виникнення сучасної течії в сюрреалізмі – семантичного сюрреалізму, скорочено – СеСюра! Ця думка народилася в моєму мозку 12 травня 2013 року в 11 годині дня. Чому?

Сюрреалізм завжди коренився в символізмі і, як невід’ємна частина образотворчого мистецтва, прагнув до символічності образів, які формують його духовний сенс – проекцію волі на простір її застосування. Сенс визначає зображення в якості художнього знаку. В образотворчій системі знак мотивований безпосередніми чуттєвими враженнями і діяльнісної сутністю людини. Але сенс не абсолютний і залежить від вибору простору і способу проекції. У знаку завершується процес осмислення побаченого і відчутого.

Сенс і значення є різними складовими компонентами знаку, без якого неможливе створення художнього образу. Гегель писав: “Мистецтво зображує істинно загальне, або ідею, в формі чуттєвого існування, способу”. Образотворча система (як і мовна) є засобом передачі повідомлення між людьми, без якої втрачається взаємозв’язок між людьми, зникають інтелектуальні цінності, саме існування людського суспільства втрачає сенс.

Основним принципом розуміння мови образотворчого мистецтва є принцип інтерсуб’єктивності. Інтерсуб’єктивність виникає тільки тоді, коли ми здатні адекватно зрозуміти зміст чужої свідомості, проявленої через знакову діяльність.

Сьогодні живопис – це скоріше передача емоцій і почуттів, ніж інформації. Але мова образотворчого мистецтва – це не тільки колір, який є носієм ідеї, а й оповідання, сенс, семантика. Вже на ранніх стадіях розвитку людства наскальний живопис був способом передачі інформації певної системою знаків, а семантика відігравала значну роль. Навіть в такому, вкрай опозиційному перебігу, як абстракціонізм, простежується елемент знаковості, а, значить – семантики.

Семантика – це аналіз відносин між системою знаків і світом, реальним або уявним, а також саме це відношення і сукупність таких відносин. У семантиці образотворчого мистецтва зовнішня форма не завжди збігається зі змістом. Основною проблемою семантичної сюрреалізму є співвідношення сенсу творчості, відкриває свідомості людини в стані творчого афекту, з конкретними завданнями і функціями твору мистецтва.

Семантика – це аналіз відносин між системою знаків і світом, реальним або уявним, а також саме це відношення і сукупність таких відносин. У семантиці образотворчого мистецтва зовнішня форма не завжди збігається зі змістом. Основною проблемою СЕМАНТИЧНОГО СЮРРЕАЛІЗМУ є співвідношення сенсу творчості, що відкривається свідомості людини в стані творчого афекту, з конкретними завданнями і функціями твору мистецтва. Коли незвичайна семантика, представлена стилістично традиційними реалістичними прийомами, зображує суб’єктивні стани, підсвідомість, пам’ять і алогічно взаємопов’язані реалістичні предмети. Коли зображення має зовнішню схожість з зображуваними предметами, але його зміст не тотожний призначенню цього предмета. Естетична функція, яка полягає в неоднозначності, авторефлексивності художнього знаку, обумовлює його специфічну властивість – народження нових смислів, а, отже, і отримання нових знань.

Одна з прикладних задач СеСюра – самоспостереження, пізнання самого себе. Це найскладніші і суб’єктивно важливе завдання. Людина повинна розвинути свої пізнавальні здібності, накопичити відповідні кошти і матеріал для пізнання. Будь-яке отримання знання про себе змінює суб’єкта: довідавшись про себе щось нове, він стає іншим і робить крок вперед на шляху саморозвитку, самовдосконалення, усвідомлення самої свідомості. У той час як свідомість – це вищий рівень психічного відображення і саморегуляції, притаманний тільки людині як суспільно-історичної суті.

СЕМАНТИЧНИЙ СЮРРЕАЛІЗМ апріорі не може бути мистецтвом для широких мас! Щоб зрозуміти мову образотворчого мистецтва, необхідно реконструювати сенс, закладений художником, а потім інтерпретувати його. Іншими словами, прочитання змісту твору можливе лише з урахуванням культурних і особистісних контекстів певної сукупності людей, що володіють спільністю установок і поглядів.

СЕМАНТИЧНИЙ СЮРРЕАЛІЗМ здатний наповнити полотна художників барвистими, життєстверджуючими сюжетами, вважаючи головною метою не тільки підняття настрою кожного окремого глядача, а й навіювання йому інтересу до життя.

СЕМАНТИЧНИЙ СЮРРЕАЛІЗМ – це справжня нитка Аріадни до самопізнання. Викликаючи магічне здивування і захоплення, СеСюр змушує людину замислитися над сенсом життя, знайти і зрозуміти себе.

Прапор семантичного сюрреалізму піднято над світом!

Юрій Расін

07 липня 2013 р

tolstih-mihaylo

________________________________________________________

Art. Management. Curation — курс із вивчення основ кураторства та менеджменту у мистецтві.
Мистецтвознавцям, культурологам, соціологам, майбутнім арт-критикам та журналістам, котрі лише починають свою кар’єру та хочуть отримати практичні навички роботи з арт-проектами. А також усім, хто хоче дізнатися, як готувати мистецькі проекти з нуля. Старт курсу 30-го вересня.

________________________________________________________

Більше про сучасне українське та світове образотворче мистецтво — в книгах:

Матеріали на схожі теми

Коментарі