З 31 жовтня по 6 листопада у легендарному «Танцюючому будинку» у Празі відбулась виставка сучасного українського мистецтва у рамках артпроєкту «Генезис».
«Головна ідея нашого проекту – показати внутрішню трансформацію через мистецтво, показати, як роботи сучасних митців здатні змінювати свідомість людини, ставити нові запитання, розширювати світогляд, впливати на світосприйняття, – коментує Вікторія Степанець, куратор проекту, головний редактор українського журналу «Культурний тренд». – Для проєкту були відібрані роботи, які мають глибокий підтекст, окремий сюжет, які вражають не лише технікою виконання, але і сенсовим навантаженням».
Три поверхи експозиції представили понад 60 робіт, які, незважаючи на різні жанри та підходи, гармонійно доповнювали одна одну, глибше та ширше розкриваючи концепцію проекту. Реалізм у живописі та скульптурі на першому поверсі змінювався імпресіонізмом на другому, традиційні мотанки, зображені як на полотнах, так і через гіпсові скульптури, гармонійно доповнили залу з відеороботою «Трансформація», спеціально відведений простір під мультимедійний артпроєкт «Розділові» (поєднання музики, поезії та візуальних образів) змінився філософськими роботами та абстрактними яскравими полотнами. В останній залі на гостей чекала робота, названа на честь проєкту та виконана спеціально для нього – «Генезис».
«Я дуже радий реалізації такого масштабного українського артпроєкту у центральній галереї Праги, – коментує Євген Перебийніс, Посол України у Чеській Республіці. – Ця виставка представляє якісне сучасне мистецтво нашої країни, демонструє європейський рівень розвитку нашої культури та високий професіоналізм наших митців».
Кожен поверх символізував окремий крок на шляху до внутрішнього переусвідомлення глядачем себе й світу, своїх мотивів та ролі через мистецтво у різних його проявах (у живописі, скульптурі, відео, перформансі), окремий крок на шляху до перемоги над собою: прийняття виклику, подолання внутрішніх сумнівів та перешкод, зміна оточення через себе, новий взаємозв’язок, внутрішній діалог, переосмислення. Кроки, які не тільки «ведуть», але й трансформують»; мистецтво, яке не тільки захоплює своїм виконанням, але й впливає на наше світосприйняття.
У проекті взяли участь 15 українських митців – Олексій Глазунов, Олексій Гнєвишев, Андрій Жуков, Микита Зігура, Єгор Зігура, Святослав Базюк,Дмитро Коваль, Оля Рондяк, Марта Пітчук, Зінаїда Кубар, Ольга Адам, Маріко Гельман, Асрор Мурадов, Максим Дєтковський, Вартан Маркар’ян, чеський скульптор Мартін Жак та чеський художник Міхал Ожибко. Також окремим учасником виступив мультимедійний український проєкт «РоздІловІ».
Український артпроєкт «Генезис» викликав великий інтерес зі сторони місцевих жителів та іноземних гостей – виставку відвідало понад 3000 осіб за тиждень. «Генезис» став одним із найбільш популярних проектів серед тих, які були представлені у галереї «Танцюючий будинок» за останній час.
Засновник та організатор артпроєкту «Генезис» – український журнал «Культурний тренд», співорганізатор – Посольство України у Чеській Республіці, партнер в Празі – PragueArtWeekends. Артпроєкт реалізувався за фінансової підтримки МЗС України.
________________________________________________________
Більше про сучасне українське та світове образотворче мистецтво — в книгах:
- Філіп Гук Галерея пройдисвітів (історія мистецтва й арт-дилерів)
- Діана Клочко 65 українських шедеврів. Визнані й неявні (65 шедеврів українського мистецтва)
- Роберт Шор Благай, кради і позичай (митці проти оригінальності)
- Майкл Берд 100 ідей, що змінили мистецтво (поворотні моменти історії мистецтва: від малюнків у печерах до стріт-арту),
- Сара Торнтон 33 митці у трьох актах (Ай Вейвей, Джефф Кунс, Марина Абрамович, Демієн Гьорст та ін.),
- Вілл Гомперц Що це взагалі таке? (150 років сучасного мистецтва в одній пігулці),
- Вілл Гомперц Думай як митець (правила креативного мислення, що працюють за будь-яких обставин)
- Грейсон Перрі Не бійтесь галерей (як сприймати та оцінювати мистецтво),
- арт-видання 25 років присутності. Сучасні українські художники (80 портретів сучасних українських художників),
- Бріджит Квінн Неймовірні: 15 жінок, які творили мистецтво й історію (15 геніальних жінок-художників)
- Григорі Козлов Замах на мистецтво: арт-детектив (розкриття таємниць мистецтва)
- Марина Абрамович Пройти крізь стіни (автобіографія зірки сучасного перформансу)
- Дон Томпсон Помаранчевий надувний пес (буми, потрясіння та жадоба на сучасному арт-ринку)
- Галина Скляренко Українські художники: з відлиги до незалежності. Книга перша (есе про художників)
Коментарі