Замовити книгу "Що це взагалі таке? 150 років сучасного мистецтва в одній пілюлі". Вілл Гомперц

Українські митці у витоків абстракціонізму

chernozem.info 03.02.2020

Українські митці у витоків абстракціонізму

З 28 січня розпочався масштабний експозиційно-видавничий дослідницький проєкт «Століття української абстракції». Його мета ‒ визначити, як виник діалог між художниками минулого та сучасності, окреслити історію цієї мистецької традиції. Проект відкрило інформаційне прев’ю «Діалог у часі» у просторі Києво-Могилянської бізнес-школи ([kmbs]). До 3 березня там можна переглянути картини сучасних абстракціоністів.

Під час «Діалогу у часі» організатори дискусії ознайомили відвідувачів з особливостями абстракціонізму в Україні. Головний консультант проєкту, Дмитро Горбачов зазначив, що одним із «титанів» цієї течіє є Василь Кандинський, який у 1910 році зробив першу персональну виставку з абстрактними картинами. Відтак, Україна і українці були значною мірою серед засновників цього напряму у світі. Експозиційний куратор проєкту та митець, Петро Бевза, продовжив цю думку: «Ми хотіли показати, що ми, сучасні художники, стоїмо на плечах гігантів і ці гіганти – це наша традиція і неперервний процес, схожий на акведук…».

Українські митці у витоків абстракціонізму

Детальніше концепцію проєкту пояснила медіа-кураторка Діана Клочко. Одним із ключових завдань є виокремлення української абстракції з практики авангардизму, представити її через суму певних категорій, що у живописі, скульптурі, графіці, перформансі представлені рядом імен і творів. Всього таких категорій виразності п’ять: колір, конструкція, світло, пауза, ритм. У кожній із них ‒ низка імен митців минулого та сучасності, які перегукуються із попередниками. Василь Єрмилов, Олександр Хвостенко-Хвостов, Василь Кандінський, Олександра Екстер, Казимир Малевич, Соня Делоне, Вадим Меллер, Тіберій Сільваші ‒ це лише невелика частина імен, що будуть розкриті у рамках проєкту «Століття української абстракції».

Українські митці у витоків абстракціонізму

Заключне слово у цьому інформаційному прев’ю взяв Костянтин Кожемяка, продюсер проєкту та директор видавництва ArtHuss. Він підсумував, що метою також є «…донести культурний спадок до широкого загалу. Адже коли ми починали роботу видавництва п’ять років тому це було дуже складно. Зараз коло читачів стало ширше і це не може не тішити».

Українські митці у витоків абстракціонізму

Проєкт «Століття української абстракції» розгортатиметься у кількох просторах і містах впродовж 2020-2021 років. Під час усіх експозицій проєкту будуть проводитися паралельні програми – лекції, дискусії, public talk. Виставку у [kmbs] можна відвідати до 3 березня. А вже з 5 березня розпочнеться масштабна експозиція «Категорії виразності» у Національному музеї Тараса Шевченка, до якої увійдуть твори Кобзаря та деякі предмети, що йому належали. А як Шевченко пов’язаний із абстракціоністами ‒ дізнаєтеся на відкритті.

Українські митці у витоків абстракціонізму

Також Костянтин Кожемяка зазначив, що фіналом усього проєкту стане видання книги у ArtHuss, до якої увійдуть, окрім аналітичних текстів і зображень експонатів, матеріали усіх експозицій. Цей проєкт цінний не лише історичним аспектом, але й актуальністю. Наразі абстракція на сучасній арт-сцені України активно розвивається. Діалог між ХХ та ХХІ століттями триває.

Українські митці у витоків абстракціонізму

Фото: Анастасія Комісаренко, Артем Шамян

________________________________________________________

Більше про сучасне українське та світове образотворче мистецтво — в книгах:

Матеріали на схожі теми

Коментарі