Замовити книгу "Що це взагалі таке? 150 років сучасного мистецтва в одній пілюлі". Вілл Гомперц

Відмова від активності – втеча до «резерву»

chernozem.info 20.02.2018

У Національному музеї «Київська картинна галерея» з 28 лютого по 18 березня триватиме персональна виставка Влади Ралко – яскравого представника сучасного мистецтва, чиї роботи посідають ключове місце в українському арт-просторі. Їх вирізняє надзвичайна здатність чесно та прямо транслювати глядачеві особливо загострене відчуття реальності, що нікого не залишає байдужим. Нова виставка художниці має назву «Резерв».

27908138_1837211229911943_6411463161492960223_o

Сучасне українське мистецтво неможливо уявити без Влади Ралко. Її неповторний стиль справляє на глядача надзвичайне враження, змушує замислитися над найактуальнішим і породжує співчуття іноді аж на грані катарсису. Роботи художниці не раз приголомшували відвідувачів численних виставок як в Україні, так і в Австрії, Німеччині, Великій Британії, Польщі, США та інших країнах. Твори Ралко прикрашають приватні й публічні колекції, і навряд чи знайдеться хоча б одна людина, здатна відсторонено пройти повз її картини та малюнки.

ekstaza_vidsutnosti

Справді, надзвичайно виразні засоби, що їх обрала Влада Ралко, щоб якомога точніше передати прояви сутності речей та людей у заданих обставинах нашого сьогодення, відгукуються у глядачеві на рівні підсвідомості. Але саме в такому вивільненні потаємного, схованого в глибині душі, що надає імпульсу задуматися над суттю речей та подій, і полягає справжня місія мистецтва. Чесно подивитися в очі реальності, чесно усвідомити, яку роль кожен з нас відіграє у цьому житті, чесно відповісти, насамперед самому собі, на питання: «А що з того, що залежить від мене, зробив я?»…

dvi_figuri

«Проект “Резерв” – нова віха у творчості Влади Ралко, що знаменує певний етап у нескінченному процесі осмислення навколишнього життя і матеріалізації через образні засоби роздумів мисткині над подіями останніх років та їх відображенням у поведінці людей, – розповідає відома арт-менеджерка Ірина Юферова, яка ініціювала реалізацію проекту художниці у Київській картинній галереї. – Рефлекторне відсторонення від подразника, що завдає болю або дискомфорту живій клітині, на рівні соціуму трансформувалося в напівусвідомлену позицію відмови помічати поточну ситуацію в нашій країні, у заглиблення в ілюзію, що все вирішиться само собою, без спроб особисто долучитися до вирішення власної долі. Сховати голову в пісок і чекати поліпшення – така поведінкова модель “страуса” загалом властива людині, що свідомо обирає пасивний режим існування, добровільно переводить себе у певний резерв або ховається за звичними діями, надаючи їм акцентованої ритуальності, яка слугує ширмою для відгородження від виявів активності».

figura

«Однією з центральних фігур “Резерву” є постать робітника, що постійно виконує роботу, результати якої стають непомітними вже через короткий проміжок часу, – описує свою ідею сама Влада. – Отже, все доводиться повторювати знову. Рухи робітника такі автоматичні й рівномірні, що за його діями нереально орієнтуватися, він не зважає на особливості часу, хіба що на пори року. Усі роки перетворюються на однакові, рік з війною та рік без війни неможливо розрізнити. Сьогодні для мене такий робітник – символ часу, що ніби стоїть, попри прискорене мерехтіння ритму життя».

mama

У проекті «Резерв» немає відкритого заклику або аналізу – у своїх роботах Влада Ралко показує згубну сутність «страусової поведінки» через зображення звичних нам знеособлених предметів, які втрачають свою сутність саме через звичність, завдяки чому ми їх не помічаємо. Вони нібито потрапляють до «сліпої плями» в полі зору. «Кожна фігура на нових роботах спрощена, узагальнена, й це узагальнення наче містить усередині власної простоти якусь неясну загрозу. Я хотіла майже всі постаті зробити схожими на кокон, на безіменну статистичну одиницю, що несе в собі часточку темної та повільної енергії мас», – пояснює художниця.

Проект Влади Ралко «Резерв» експонуватиметься в Національному музеї «Київська картинна галерея» на Терещенківській, 9 із 28 лютого по 18 березня 2018 року.

____________________________________________________________

Більше про сучасне українське та світове образотворче мистецтво — в книгах:

Матеріали на схожі теми

Коментарі