Замовити книгу "Що це взагалі таке? 150 років сучасного мистецтва в одній пілюлі". Вілл Гомперц

Діра. Серпень чотирнадцятого…

chernozem.info 12.12.2016

Досвід ненасильницького культурного спротиву

На виставці представлені роботи художника Сергія Захарова, використані ним у графічному романі «Діра» (видавництво «Люта Справа», 2016 р.).

«Діра» – розповідь про подвиг. «Діра» – зліпок новітньої історії України. «Діра» – екзистенційний досвід художника, який обрав шлях опору. «Діра» – вирок колабораціонізму. «Діра» – попередження і підказка. «Діра» – спроба розказати про життя і смерть за допомогою мистецтва. «Діра» – відбиток нашого часу.

Влітку 2014 року на вулицях Донецька, захопленого окупантами, почали з’являтися роботи в стилі стріт-арт, на яких їх автори висміювали нову владу та її поплічників. Про карикатурні графіті-постаті, створені художниками з арт-групи «Мурзилка», заговорила вся Україна. Суспільний резонанс був настільки великим, що за полювання на невідомих творців взялися професіонали з російських спецслужб. На жаль, їм вдалося захопити художника Сергія Захарова – творця зухвалих графіті. Полон, тортури, інсценізація  розстрілу… Знаходячись у неволі, Сергій дав собі обіцянку – якщо залишиться живим, то намалює все, що пережив. І він дотримався цієї обіцянки.

Унікальність книги не лише в тому, що в ній немає жодного слова брехні, а ще й у можливості побачити зсередини те, що відбувається «за межею» – в тюрмах, в камерах тортур, підвалах. Там не бувають фотографи і телеоператори. Фіксація того, що відбувається в цих місцях, можлива лише в пам’яті тих, хто туди потрапляє. І лише художник може перенести кадри з фотоплівки своєї пам’яті на папір.

На виставці за мотивами книжки «Діра» представлені роботи, які склали основу видання. Вони переносять нас у літо 2014 року в окупований Донецьк, в місто, де залишилося лише два кольори – чорний та білий. Занурення в ту реальність може бути травматичним, проте це і є наша історія, те, з чим ми жили і будемо жити далі. Те, про що завжди потрібно буде пам’ятати, щоб завадити його повторенню.

Сергій Мазуркевич

Виставка: «Діра. Серпень чотирнадцятого… Досвід ненасильницького культурного спротиву»

Коли: відкриття за участі Сергія Захарова та автора тексту графічного роману Сергія Мазуркевича відбудеться у суботу, 17 грудня о 13:00.

Де: Національний музей історії України, вул. Володимирська, 2. м. Київ

Вартість: вхід на відкриття виставки безкоштовний

Теми art

Матеріали на схожі теми

Коментарі