Оксана Хмельовська, координаторка міжнародного фестивалю Книжковий Арсенал
Про КА-2017: Цього року буде представлено і велику візуальну програму. Хто є кураторами цього року і які виставки ви готуєте? Цього року ми намагались поєднати всі виставки під спільним знаменником, яким стала наша фокус-тема «Сміх. Страх. Сила». Завдяки плідній співпраці з чудовою ініціативою – Українська Візуальна Книга, кураторами й засновниками якої є Павло Гудімов й Діана Клочко, ми представляємо такий собі триптих, який по-різному розкриває сміхову культуру. «Енеїда Базилевича» складатиметься з оригінальних ескізів, наданих Національним художнім музеєм України, фото з архіву родини Базилевичів та відео з майстерні, оцифроване Національним центром О. Довженка. Анатолій Базилевич своїми ілюстраціями надав твору нового звучання, витворивши «козацький міф», один з ключових для осмислення історії українського народу. Загалом і заслужив народну любов: перше, подарункове видання було розкуплене за лічені дні.
Ще одна виставка «Один кілометр Перця» у партнерстві з Національною бібліотекою України ім. Ярослава Мудрого. покаже радянський гумор, який зараз можна охарактеризувати мемом «несмішно». При підготовці виставки куратори дійшли до висновку, що малюнки з «Перця» – найменш зрозуміла частина сміхової культури українців ХХ століття. Часопис, який із регулярністю у щодватижні задавав стандарти і параметри норми через показ спотвореного – у святах і буднях, у інтимному і сімейному, сільському і міжнародному – був і улюбленим, і водночас наскрізь ідеологічним, на службі режиму.
І завершує так званий триптих дві експозиції батька карикатури Оноре Дом’є, що своїми карикатурами зобразив хронологію історії Франції періоду трьох революцій, і німецький художник-графік ХХ століття Вернера Клемке «Нестандарт» з природним м’яким гумором. Окрім цього, під кураторством нашої арт-директорки Альони Соломадіної спеціально до фестивалю розроблено виставку дизайнерських плакатів «Сміх. Страх. Сила», також відвідувачі зможуть побачити виставку найіронічнішого художника сучасності Андрія Сагайдаковського «Слухай уважно». Клуб ілюстраторів Pictoric підготува міжнародну виставку ілюстрації, яка цьогоріч звучить як «Життя чудове» і відповідатиме на вічне питання: «Що означає любити життя?» на противагу штучним «позитивним» картинкам і всіляким няшкам. Загалом усього не розповідатиму – приходьте дізнаватися.
Про фокус-тему: Загалом на Книжковому Арсеналі до цього року не було фокус-тем. За останнім роки ми стали масовим заходом, працюємо із значно більшою кількістю людей. Тож перед кураторською командою постало завдання, що робити далі, яким чином рухатися.
Можна було б «нарощувати м’язи» і рухатися вже перевіреним безпечним шляхом, а можна нарощувати мозок і ми власне вибрали останнє.
У нас були різні варіанти фокус-теми, але вирішили, що зараз було б актуально поговорити про сміх, гумор, іронію, сміхову культуру. Однак вона зовсім не є розважальною, адже ми говоримо про сміх у часи кризи, чи маємо ми на нього право і яким він повинен бути. Українська культура вибухала текстами сміхової культури дійсно у дуже тяжкі часи.
Нововведення: Книжковий Арсенал розпочав надання ґрантів у розмірі 50% знижки для трьох учасників, видавнича продукція яких за цільовим призначенням є науковою, науково-популярною, містить вагому мистецьку й інтелектуальну складову, поліпшує здатність суспільства до гармонійного розвитку, вирішення глобальних завдань у довгостроковій перспективі.
Науковій чи науково-популярній книжці набагато важче стати комерційно успішною, ніж бестселеру за версією New York Times, виданому українською мовою.
Ми теж вирішили підтримати таку книжку, і організатори, і експертна рада «Мистецького Арсеналу» обрала трьох видавців: Видавництво Савчука (наукові розвідки, художні альбоми), Видавництво Олега Філюка (наукові видання з історії, музейництва, археології), Komubook (перша українська платформа краудпаблішингу). Це означає, що ми віримо у ці видавництва, й наступного року чекаємо на їхній якісний стрибок.
Тетяна Терен, координаторка Української програми та кураторка фокус-теми «Книжкового Арсеналу» «Сміх. Страх. Сила»
Про фокус-тему: Обговорюючи ще рік тому ідеї й формати, які б нам хотілося втілити в життя, ми подумали, що було б дуже правильно запропонувати нашій кураторській команді й українським видавцям фокусну тему, яка б допомогла уважніше поглянути на ті питання, які сьогодні звучать у літературі, культурі й суспільстві загалом. У нас було багато варіантів, і врешті-решт ми зупинилися на «Енеїді» Івана Котляревського, оскільки цього року виповнюється 175 років з часу виходу повного видання цієї знакової поеми.
І попри те, що безпосередньо з «Енеїдою» на «Книжковому Арсеналі» буде пов’язана низка важливих заходів (приміром, лекція-перформанс Юрія Андруховича та агенції «Арт-поле», вистава театру «Арабески», виставка робіт Анатолія Базилевича чи наш спільний із літпабом «Крапка Кома» мистецького-гастрономічний проект – кав’ярня «Еней»), усе ж ми розширили тему й запропонували нашій аудиторії поговорити про сміхову культуру й узагалі – роль сміху в літературі, мистецтві, журналістиці, політиці й у нашому повсякденному житті. Саме тому відкриттям фокус-теми «Книжкового Арсеналу» 17 травня стане дискусія «Сміх у часи криз» за участі відомих філософів, журналістів та літературознавців.
Ми хотіли звернути увагу на те, що вибух сміхової культури завжди простежується в переломні часи – в періоди цензури, репресій, занепаду імперій чи демократичних цінностей. Чому так стається? І особливо актуальне для нас запитання:
«Чи можливий сміх у культурі та медіа, коли в країні триває війна?»
Не менш важливо поговорити про трансформацію сміху й ті небезпеки, які вона в собі приховує. Скажімо, сміх є важливим інструментом сучасної політики, який не стільки допомагає нам побачити за тим чи іншим політиком його індивідуальність, скільки стає таким собі гачком, на який «ловляться» електоральні голоси. Цій темі буде присвячена дискусія «Політичний карнавал. Сміх як гачок для електорату», яку 19 травня модеруватиме Андрій Куликов.
Що відвідати: Напевно, це найскладніше запитання для всіх кураторів фестивалю. Цього року ми отримали близько 600 ідей подій, з яких наша кураторська група обрала найцікавіші та найактуальніші. Як і в попередні роки, серед форматів подій на «Книжковому Арсеналі» переважатимуть дискусії.
Нам важливо не тільки презентувати книги, а й проговорювати нагальні питання
На наше переконання, українському суспільству сьогодні потрібно вчитися говорити і насамперед слухати – без крику й істерики, які часто виникають з будь-якого приводу в наших соцмережах. Тож події фестивалю виходять за межі культурного середовища – безпечно, це важливий для всієї країни майданчик, на якому озвучуються актуальні питання, шукаються варіанти вирішення проблем і будуються плани.
Аби не загубитися в морі заходів, я би радила насамперед звернути увагу на тематичні й кураторські програми. Цього року на «Книжковому Арсеналі» вперше діятиме бізнес-майданчик, на якому не лише обговорюватимуться видання у жанрі нон-фікшн, а й відбуватимуться зустрічі з успішними українськими управлінцями. Так само нон-фікшн-марафон відбудеться і в рамках Дитячої програми, яку курує Юлія Козловець.
І, звичайно, не можна оминути увагою кураторські програми, які цього року готували 13 запрошених кураторів. Спеціальною кураторкою «Книжкового Арсеналу» стала Оксана Забужко, яка проведе в рамках фестивалю чотири публічні інтерв’ю з письменниками Ольгою Токарчук (Польща), Аскольдом Мельничук (США), Гайке Марією Йогеннінґ (Німеччина) та Сергієм Сингаївським (програма «Розкажи мені про мене»).
Композиторка Алла Загайкевич курує музичну програму ЕМ-VISIA, яка поєднає електроакустичну музику та медіаарт. Діана Клочко та Павло Гудімов, окрім виставки «Енеїда Базилевича», готують проекти, присвячені журналу «Перець», а також французькій та німецькій карикатурі. Ірина Славінська у рамках низки дискусій, діалогів та презентацій пропонує поговорити про право кожного бути іншим у цьому світі (програма «Я – Інший в дзеркалі»).
У цілому сьомий «Книжковий Арсенал» – це близько 500 подій, 150 видавництв та понад 70 закордонних гостей. Цікавого, важливого й такого, що просто неможливо проґавити, так багато, що популярне в соцмережах запитання «а ти вже взяв відпустку на час Арсеналу?» варто сприймати не як жарт, а як єдино можливий сценарій 🙂
Анастасія Євдокимова, кураторка поетичної та перформативної сцен, кураторка спеціального проекту «Редакторський кабінет Еллана-Блакитного»
Про поетично-перформативну сцену та спецпроект: Я курую поетично-перформативну сцену і програму ми збирали разом із великою кураторською групою. Вже традиційно будуть поєднуватимуться різні види мистецтва. Насамперед, це подія AETHER, у рамках якої наживо музиканту писатимуть та гратимуть електрону музику, поети читатимуть тексти, зображення поетів транслюватиметься на екрани.
AETHER – це унікальне поєднання візуального мистецтва, поезії, прози.
Цього року ми зробили великий акцент на театрі. Наталя Зіневич курує спеціальну програму «Роми: (не)відомі», яка дозволить глядачам ближче познайомитися із сучасною культурою ромів. Театр «Золоті ворота» представить ескіз нової вистави за текстами Павла Ар’є. Також театр «Арабески» покаже виставу «Енеїда», яка була поставлена ще у 1997 році і зараз вона є доцільною у рамках фокус-теми Книжкового Арсеналу.
Цього року я курую спецпроект який називається «Редакторський кабінет Еллана-Блакитного». Він присвячений до дати, яка пов’язана із «Розстріляним Відродженням» і власне до неї ми разом із музейним відділом Мистецького Арсеналу робимо реконструкцію кабінету Еллана-Блакитного. Він є редактором, який свого часу у Харкові повністю змінив історію української літератури, адже через його руки пройшов Павло Тичина, Микола Хвильовий, Остап Вишня і багато інших.
Що відвідати: Я би дуже радила піти хоча б на одну з якихось театральних читок, про які я зазначила вище. Мене, наприклад, ще дуже вабить арт-бук «Стишення обставин» Антона Слєпакова, який є лідером гурту «Вагоновожаті». Видання доповнено ілюстраціями художниці Аліни Гаєвої. Знаю, що я не одна, хто чекає на презентацію книги. З поетичної програми будуть цікаві й неочікувані поєднання як, наприклад, Сергій Жадан і Мирослав Лаюк як є найяскравішими представниками своїх поколінь. Вони зійдуться у поетичному дуеті 21 травня. Дуже класною буде презентація роману-антиутопії Олександра Ірванця «Харків 1938», у якому автор створює альтернативну реальність, розмірковуючи, щоб сталося, якби нікого не розстріляли, якби Україна існувала поза СРСР. Також неймовірним є те що буде ілюстратор Райнхард Кляйст, який робитиме live-скетчі поки гратиме український гурт ГИЧ-оркестр і все це народжуватиметься на очах глядачів. Це дійсно круто!
Юлия Козловец, куратор Детской программы и спецпрограммы «Про читання і прочитання: читати і думати»
О программе: «Я курирую программу для детей со второго Книжного Арсенала и она всегда была одной из приоритетных для КА. В этом году это сохраняется и будет отдельная детская сцена в Большом зале, где пройдут мастер-классы с художниками, научные мастер-классы, будет читальный зал.
Тема специальной детской программы звучит так: «Про читання і прочитання: читати і думати», главная идея которой в том, как читать, что читать, как читать вдумчиво, как выбирать книги, как говорить на сложные темы.
Всего детская программа включает более 100 событий! Почетным международным гостем будет Анна Хеглунд, являющаяся автором книг для детей и подростков, а также одна из лучших шведских художниц-иллюстраторов. В Украине в прошлом году как раз была издана ее нашумевшая книга «Бути мною». Также почетным гостем этого КА будет норвежская писательница Аугильд А. Сульберг. В рамках детской программы пройдет нон-фикшн марафон, который будет состоять из событий, которые посвящены выходу книг этого жанра, так как во всем мире он сейчас очень популярен и является одним из наиболее развивающихся, тогда как в Украине пока еще нет такого ажиотажа вокруг него.
Что посетить: Я бы советовала посетить встречу с Анной Хегленд, так как ее книги – это событие международного уровня, они отмечаются на всех знаковых книжных мероприятиях, а в прошлом году она получила Международную литературную премию Астрид Линдгрен. С ней советую встретиться не только детям, но и родителям.
Евгений Стасиневич, работал над лекторием «Читати/говорити: лекторій»
О лектории: Как такового лектория на КА никогда не было. Лекции проводились, но никогда не группировались в отдельные блоки, а тут мы увидели, что есть потребность в этом и решили, что необходим лекторий. Всего будет 11 лекций о литературе. Все они рассчитаны на максимально большое количество людей, которые просто любят литературу. Мы изначально хотели, чтобы каждый, кто попадет на лекции, заинтересовался и остался на них до конца.
Мне было интересно сделать лекторий своей мечты, чтобы мне самому хотелось посетить все эти события.
Лекции в итоге получились эклектичными, но не менее интересными и затронут разные стили, страны, время. При этом нельзя выделить более или менее важные, так как все представленные лекции одинаково необходимы. Это пестро, но важность материала от этого ни в коем случае не теряется.
Что посетить: Лекцию Максима Стрихи «Западный литературный канон в украинских переводах». Он об этом будет говорить с точки зрения читателя и профессионального переводчика, который перевел «Божественную комедию» Данте и в настоящее время занимается «Кентерберийскими рассказами» Чосера. Ярина Цимбал расскажет о литературе времен революции и как искусство в целом реагирует на геополитические потрясения. Также будет более точечная лекция, посвященная американскому постмодернисту Томасу Пинчону, которую проведет Максим Нестелеев.
Далее следуют лекции, которые формируют уже целый блок о литературе разных стран и возможности перенимать их опыт. Так, Катерина Калитко расскажет о современной балканской литературе, которая пересекается с украинской в вопросах самоидентичности С другой стороны будет еще и лекция Остапа Сливинского, который расскажет о польской литературе. А Юрко Прохасько поразмышляет о таком понятии как «галицька література», насколько оно релевантно, какие ее особенности. Данной теме посвящено мало работ в силу отсутствия большого количества специалистов в этом вопросе, но опыт и компетенция Юрка позволяют ему рассуждать на эту тему.
Коментарі