Легендарний будинок «Слово» вийде онлайн

30.08.2016

Відновити пам’ять про історичний будинок «Слово» – одне з центральних місць в історії «Розстріляного Відродження», прагнуть учасниці соціально-архітектурної резиденції проекту «Погран Культ: Галіція Культ» (сім молодих архітекторок з Харкова, Львова та Рівного). Першим етапом цього відновлення пам’яті стане створення «онлайн-представництва» будинку: мультидисциплінарного порталу, де була б зібрана повна інформація про споруду, його мешканців, славетну й трагічну епоху, сторінок у найпопулярніших соціальних мережах та інформаційних теґів і QR-кодів. Авторки проекту запрошують усіх небайдужих долучитися до реалізації задуму і до створення й наповнення цього порталу також. Зробити це можна, приєднавшись до сторінки Будинку Слово на Фейсбуці. Проміжні результати своєї роботи резидентки презентують під час осіннього форуму «Галіція Культ» 4-18 жовтня.

список перших мешканців на першому підїзді

Листівки для мешканців та заповнена мешканкою

Віртуальний і фізичний простори пов’язуються через наліпки з QR-кодами, які можна знайти як на паркані самого будинку, так і просто у місті. За кодами можна перейти на різні сторінки з історіями про мешканців, фотографіями епохи тощо. Під час роботи в резиденції учасниці також створили серію колажів, у яких поєднали сучасні фото будинку та портрети його перших мешканців, щоб продемонструвати історію та міжчасовий зв’язок. А листівки з цитатами про майбутнє з творів письменників-мешканців «Слова» дівчата подарували нинішнім мешканцям будинку. Натомість просили на таких самих листівках, але без цитат, лишити свої роздуми про прийдешнє. «Заради майбутнього тут жили й помирали, про шляхи до нього сперечалися. Зокрема, сперечалися про те, чи можна шкодити своєму ближньому заради ідеалів майбутнього чи все ж таки важливіше людське життя тут і тепер», — говорить кураторка резиденції Ірина Сальник.

Розносимо листівки

Працюють архітекторки і над проектами арт-об’єктів для простору навколо будинку, що саме це буде ще не зізнаються. Кажуть, що об’єкти не будуть агресивно втручатись у приватний простір мешканців, не є масштабними та матимуть символічні значення.

«Приїхавши до Харкова, ми були вражені і тим, в якому стані знаходиться територія навколо будинку, і тим, що багато хто з харків’ян гадки не має про те, що це за будинок», — розповідає одна з учасниць архітектурної резиденції Софія-Романа Гіссовська, випускниця львівського політеху.

IMG_3317 (1)

1472544736-7094_700x464

вандалізм_см_Наукова

Ірина Магдиш, кураторка резиденційної програми проекту «Галіція Культ», вважає чудовим той факт, що учасниці резиденції не обрали найпростіший, «монументальний» шлях: «Зараз пішла нова хвиля пам’ятників, наче ми живемо не в 21-му сторіччі і наче немає інших шляхів для роботи з пам’яттю. Найпростіше — це поставити монумент і хай він собі стоїть. А люди, які жили в «Слові», вони не були бронзовими, вони були живими, гарячими, любили, ненавиділи, вкорочували собі віку, народжували дітей — робили все те, що роблять й інші, хіба може з більшою пристрастю. І, звичайно, вони творили».

Кураторка переконана у тому, що подібні проекти мають стати основою для нового принципу роботи з історією: «Чому далеко не всі харків’яни знають про те, що саме тут прозвучав постріл, який обірвав життя Хвильового, що тут перед арештом і шляхом на Далекий Схід гостював у Василя Вражливого Іван Багряний, що звідси викрадений Майк Йогансен? Це питання до системи освіти, яка змушує вчителів оперувати цифрами й іменами, не вкладаючи в них життя».

інстраграм

Теми architecture

Матеріали на схожі теми

Коментарі