18 грудня 2017 р. Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури (далі – НАОМА, Академія) відмічає 100-річчя заснування і запрошує на урочистості:
- о 10.00 годині: покладання квітів колективом НАОМА до пам’ятника одному з засновників Академії, Михайлу Грушевському(м.Київ, вул. Володимирська);
- о 12.30: відкриття виставки творів за участю посадових осіб, громадських діячів, викладачів Академії (Вознесенський узвіз, 20, виставкова зала НАОМА);
- о 14.00: Урочиста Академія, виступи-привітання від державних установ, громадських організацій, навчальних закладів, музичних колективів (Вознесенський узвіз, 20, актова зала).
Питання створення національного вищого навчального закладу на теренах України стає особливо важливим з утвердженням її державності 1917-го року. Ідея створення Української Академії Мистецтва виникла на зібраннях творчої еліти у липні 1917 року. Голова Центральної Ради М. Грушевський і генеральний секретар освіти І. Стешенко підтримали цю ідею й за їхнім дорученням було утворено комісію з підготовки програми вищого художнього навчального закладу. У серпні 1917 року комісія розробила статут навчального закладу і визначила перший викладацький склад, у жовтні було обрано Раду академії, до якої увійшли перші професори- фундатори. Статут Академії було затверджено Українською Центральною Радою.
18 грудня 1917 року у приміщенні Центральної Ради відбулося офіційне урочисте відкриття Української Академії Мистецтва (УАМ). Першим ректором новоствореної Академії було одностайно обрано Василя Кричевського. Михайло Грушевський доручив Кричевському розробити державну символіку, вважаючи, що знання історії й культури України допоможе художникові віднайти найлаконічніші символи, що передавали б суть молодої держави. У березні 1918 року офіційним гербом України затверджено тризуб київського князя Володимира, перероблений і оформлений. Також В. Кричевський був автором банкнот УНР.
1919 року ректором Академії було обрано Георгія Нарбута. Він також працював над державною символікою: виконав зображення герба Української Народної Республіки, створив проект Печатки Української Держави за зразком давньоукраїнської, гетьманської, проектував печатку Державного Секретаріату, поштові марки УНР, розробив зображення для перших грошових знаків української держави.
Сьогодні Академія є провідним мистецьким навчальним закладом, що підтверджує свій високий статус якістю фахівців у різних напрямках підготовки. Як і 100 років тому, нині ми міцно стоїмо на патріотичних принципах наших засновників, мистецький заповіт яких маємо виконувати для перемоги у нашій війні за незалежність. Духовний спротив, який перед лицем тоталітарного режиму тривав десятиліттями, є прикладом невмирущого духу справжнього мистецтва для нас і для наступних поколінь.
Коментарі