Замовити книгу "Що це взагалі таке? 150 років сучасного мистецтва в одній пілюлі". Вілл Гомперц

Володимир Непийвода: «Неможливо приховати вкрадену у когось ідею в еру глобалізації світу»

chernozem.info 02.11.2017

Нещодавно на премії Restaurant & Bar Design Awards нагороду у номінації «Європейські ресторани» отримав полтавський заклад Shade Burger. Для українського світу дизайну подібна перемога є унікальною. CHERNOZEM поспілкувався із Володимиром Непийводою, засновником YOD Design Lab, яка розробляла дизайн Shade Burger. Чоловік розповів, через що подібні перемоги для українців є скоріше винятком з правил, чому він радіє, що нагороду отримав саме полтавський заклад та як це вплине на економіку міста, що ж таке «крутий дизайн» та як втілити його у життя.

Володимир Непийвода
Володимир Непийвода

Вітаємо вас із перемогою та отриманням престижної премії. Скажіть, будь ласка, як ви дізналися, що на премії Restaurant & Bar Design Awards найкращим закладом у номінації «Європейські ресторани» став саме полтавський Shade Burger, дизайн якого ви розробляли та чи очікували ви на такий результат?

Це було несподівано і взагалі не вірилося. Ми більше думали, що нас назвуть як номінантів, які увійшли в шорт-лист, але аж ніяк не сподівалися, що зможемо перемогти в категорії «Європейські ресторани».

 

Як довго ви працювали над дизайном для полтавського закладу? Чим надихалися?

Над самою концепцією ми працювали протягом тижня і ще два тижні розробляли деталізацію дизайн-проекту. Взагалі від створення до втілення проекту у нас пішло 100 днів, як дембель в армії – 100-денка J

 

Ви одразу зрозуміли, яким має бути дизайн Shade Burger?

Так, ми розуміли відразу, що хочемо, аби дизайн не був відірваним від основи спрямування закладу. Тому матеріали та освітлення мали перекликатися з основним продуктом та нести в собі відтінок бургера.

Які фішки притаманні полтавському закладу?

Тут є багато деталей і використаний практично кожен квадратний сантиметр (площа закладу складає 47 квадратних метрів). Приміром, функціональне розміщення сервіс-бару навпроти видачі з кухні значно зекономило місце та дало можливість в одній зоні забирати страви та напої і виносити їх до залу. Також світло направлене в спотах, заховане під стелею та світить скрізь шпон і цим самим засвічує не тільки поверхню столів своєрідними плямами, а також просвічує і сам матеріал і від цього з’являються цікаві тіні. А дерево, яке підсвічується, дає теплішу атмосферу на фоні цементних стін. Також бра на стінах над столами, які мають певний градус засвітки за розміром стола, а самі ж столи зроблені зі столітнього дуба-сухостою, вони скручені струбцинами з різьбою, а так як сам дуб ще може рухатися, це дає можливість підтягувати їх час від часу. Дзеркало в санвузлі зроблене з листа матової нержавійки, а в місці огляду нержавійка заполірована до дзеркала. Окрема увага приділена шрифтам та графіці в дизайні, її розробив наш партнер Ілля Неправда.

Як ви можете пояснити успіх свого проекту? Що саме привернуло увагу до нього та допомогло вам отримати перемогу?

Успіх саме проекту «Shade Burger» до кінця не відомий, так як кожен член журі напевне оцінював за індивідуальними критеріями. Ну а загалом, мабуть, вирішальними показниками були лаконічність, домінанта, а також зв’язок безпосередньо з фаховою діяльністю закладу та інтер’єру. Стосовно інших учасників можу сказати, що вони достойні того, щоб бути поряд з ними в шорт-листі.

Чи побільшало пропозицій щодо співпраці після перемоги?

Поки що ми не відчули, що щось змінилося, якщо брати до уваги глобальні замовлення за кордоном. Проте це дало більше фундаменту нашим вже наявним замовникам та всім новим замовникам в Україні. Напевно, таке визнання їх штовхає на вірність прийняття свого рішення, або як завжди, з брендами, головне «понти» 😉

 

Із власниками Shade Burger ви вже працювали і втілювали у життя дизайн ще одного їхнього закладу. Наскільки у ваші професії важлива довіра клієнта і дизайнера, а не бажання тих чи інших і чи відмовляли ви колись клієнтам?

Для нас важлива довіра та плідна робота, яка призводить до спільної мети. В цьому випадку ми більше друзі, аніж просто замовник та виконавець. Можливо, саме тому все так легко та щиро у нас виходить. Так, звісно, бували й такі проекти, де ми розуміли, що краще відмовитися на самому старті.

 shade_burger_02

Коли з’явилася новина про вашу перемогу, то для багатьох вона мала ефект бомби, яка вибухнула. Як ви вважаєте, чому саме так? Через те, що не так вже й часто українські заклади отримують подібні відзнаки чи тому, що переміг проект, який був реалізований у Полтаві, а не у Києві чи у якомусь великому місті?

Я думаю, що і перше, і друге. До цього жоден заклад на теренах нашої країни ще не займав таких щаблів! Але ще більше мене тішить те, що це маленький регіональний заклад, так як великі міста і так у виграші за рахунок того, що у них вистачає платоспроміжних гостей, а культура споживання значно вища, ніж у маленьких містечках. Тому у цьому дуже повезло невеликому містечку Полтаві. Тепер ця перемога спонукає їхати в Полтаву іноземців та інших гостей міста з усієї України, а це значить, що маленькі екскурсії, готелі та театри уже будуть приймати більше людей і це не може не радувати.

Дизайн яких українських закладів вас надихає і ви можете назвати їх конкурентами навіть світового рівня?

Напевно, не вірно буде виокремлювати якісь із більшості закладів, тому що у кожному в тому чи іншому є різний орієнтир, пов’язаний з кухнею та форматом місця. В цілому ж на сьогоднішній день є чимало закладів, які якісно та концептуально вирізняються на фоні інших, і це не може не радувати, приміром: The Cake, Шоти, Гра з вогнем, BEEF meat & wine, Grano, Fair Finch, ЖЗЛ, 101 Wine Bar і це далеко не всі.

Що ж треба зробити, як працювати, щоб у результаті отримувати такі відзнаки поза межами України?

Потрібно працювати, думати, аналізувати, подорожувати світом, відвідувати профільні виставки та не боятися проявляти себе!

volodymyr-nepyivoda-with-the-owner-of-shade-burger-anthony-soliman_restaurant-bar-design-awards-2

Якщо говорити про український дизайн, то які основні помилки ви можете виділити? Чому перемоги у подібних конкурсах для українців є рідкістю? Я можу помилятися, але часом здається, що деякі українські дизайнери спочатку слідкують за тенденціями, а потім підлаштовуються під них і навіть не ризикують, пропонуючи щось своє. Ось і виходить, що поки вони все втілять у життя, у світі цікавляться вже іншими речами.

Ви задаєте питання по темі і навіть більше! Але так, я думаю, вся справа в тому, що багато з колег (але далеко не всі) намагаються догодити замовнику чи власнику бізнесу, забуваючи передусім, для чого їх найняли. Те, що ми надаємо послуги, не означає, що ми маємо сліпо виконувати будь-яку вказівку клієнта. Звісно, всі ми після розпаду СРСР, коли «упала завіса» та відкрились двері для відвідування Європи, стали копіювати чи намагатися це робити без розбору, добре це чи ні, так як у нас в той час нічого глобального не було? Лише з часом починаєш випрацьовувати свою лінію, характер, принципи в проектуванні та старанно працювати і занурюватися глибше в роботу. І сьогодні, коли настала ера глобалізації світу, неможливо приховати вкрадену у когось ідею, якщо хочеш брати участь в світових виставках та розвиватися як особистість і розвивати свою справу!

Тренд – це швидкоплинно, особливо в ресторанному дизайні, тому тут потрібно бути обережним. Для того, щоб перемагати в подібних конкурсах, потрібна самобутність та інноваційність підходу до дизайну та простору, інколи це простота форми та світла, а інколи це дуже складна інсталяція, яка передає багаторівневість закладу та його складову. Для того, щоб не потрапити під тренд, коли він уже не є таким, потрібно бути на крок попереду, аналізувати, що відбувається у світі – передусім в Європі, потім в Америці та Азії. Все це певним чином впливає на нас. Люди все частіше подорожують світом і бачать, як він розвивається, деякі з них привозять запозичені ідеї і намагаються їх культивувати у нас. Не завжди це спрацьовує через різну ментальність чи бажання замінити продукт на локальний. Так чи інакше стояти на місці не потрібно, краще йти вперед, ніж озиратися назад. Тому надалі буде ще більше цікавих концепцій та гибридів закладів. Головне розуміти першопричину та орієнтир на категорію людей, адже все це робиться передусім для них.

Володимир Непийвода
Володимир Непийвода

У чому успіх крутого дизайну і власне, що це таке – крутий дизайн?

Напевно, крутий дизайн – це дизайн без дизайну. Дизайн має рухати суспільство на розвиток, особливо дизайн громадських місць. Адже саме він і задає тренд для житлового інтер’єру, який в своїй основі містить більш консервативний підхід. Актуальність дизайну може мати розбіг від перфекціонізму до функціоналізму. На сьогодні у дизайні громадських місць ймовірно будуть домінувати місця з характерною атмосферою, а також емоційний дизайн.

А що зараз у тренді у світовій дизайнерській практиці? На що варто звертати увагу?

В тому то й справа, що весь світ різний. Неможливо сказати однозначно, що він прагне бути мінімалістичним, як, приміром, висотки у Манхеттені і виключна протилежність закладів у тому ж Манхеттені. Так, звісно, більшість країн цивілізованого світу все більше й більше намагаються використовувати екологічні матеріали або ресайклінг і це є одним із швидкоплинних розвиваючих трендів. Я думаю, що все йде до того, що дизайн має стати чесним, відвертим, комфортним в деяких його проявах та характерним, з душею.

Теми architecture

Матеріали на схожі теми

Коментарі